Sidney Eğitim
Sidney, Sidney İngilizce dil Okulları,
Sidney İngilizce eğitimi

SİDNEY GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER

Aşağıdaki mekanları görmeden Sydney’den dönmemenizi tavsiye ediyoruz;

Sidney Limanı (Sydney Harbour):
Şehrin en hareketli ve popüler mekânlarından. Sydeny’in en işlek limanlarından biri olan Porth Jackson adı verilen liman denizin 20 kilometre içerisinde, Parramatta Nehri’nin ağzına kurulu. Şehri kuzey ve güney olarak ikiye bölen liman kıyıları birbirine Liman Köprüsü (Harbour Bridge) ve Liman Tüneli (Harbour Tunel) ile bağlanıyor. Porth Jackson limanın kıyıları boyunca park ve koşu alanları, kumsallar bulunuyor. Manly Cove ile Spit Bridge arasında bulunan 10 kilometrelik yürüyüş parkuru şehrin en güzel manzaralarından birini sunuyor. Sydney limanını keşfetmenin en iyi yollarından biri de yelkenliyle denize açılmaktır. Bunun için Manly feribotuna binebilirsiniz. Bunun yanı sıra gündüz ve gece yapılan tekne turları da limandaki birçok noktadan hareket ediyor. Bu turların en hesaplısı yerel yönetim tarafından işletilen Sydney Ferries. Yemekli turların haricinde danslı turlar da düzenleniyor.

Rocks:
Rocks Sydney'in en eski yerleşim yerlerinden biridir. Bugün eskisine oranla daha temiz ve daha kalabalık bir yerdir. 1970'li yıllarda inşa endüstrisinin gelişimi ve de ticaret birliği hareketi ile yeniden keşfedilmiştir. Rocks şimdilerde çakıl taşlı sokakları, binaları ve de doldurulmuş Koala bebekleri ile tarihi bir yer halini almıştır. Hafta sonu Marketi, Jeoloji ve Madencilik Müzesi ve sanat galerileri mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Ayrıca, 
Millers Point'teki az gelişmiş yerleri gezmek keyifli olabilir. Lord Nelson Brewery Oteli, The Hero of Waterloo ve Sydney'in en eski iki barı da görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Sidney Kulesi (Sydney Tower): 
Sydney Kule Sydney içerisinde en yüksek serbest binadır. Ayrıca Avustralya’nın en yüksek 2. binası ve Güney yarım kürede en yüksek ikinci gözlem kuledir. Şehir ve liman manzarasının en güzel görülebildiği yerlerin başında geliyor. Yerden 305 metre yükseklikteki kulede kendi etrafında 360 derece dönen restoranın yanı sıra 150 mağazalık bir alışveriş merkezi de bulunuyor.

Darling Harbour: 
Darling Harbour bahçeleri, müzeleri, parkları, yürüyüş yolları, casinoları, toplantı salomları ve alışveriş dükkanlarıyla büyük bir yerdir. Darling Harbour'da mutlaka görülmesi gereken yerler Sydney Akvaryumu, Avustralya Ulusal Denizcilik Müzesi, Çin Bahçesi, IMAX sineması ( dünyanın en büyük ekranına sahip ) , Sega World ( bilgisayar oyunlarını üç boyutlu tatmak isteyenler için ideal ) ve Powerhouse Müzesi'dir. Bu küçük liman turistik merkez haline dönüştürülmüş.

Circular Quay:
 Sydney Körfezinin etrafına kurulmuş ve pek çok kimse tarafından da şehrin merkezi olarak kabul edilmektedir. Uzun bir süre Sydney'in denizcilik merkezi olan Circular Quay şimdilerde feribot rıhtımları, tren istasyonu, kıyıdaki yürüyüş yolları, restoranları, parkları, sokak çalgıcıları, Çağdaş Sanat Müzesi ve Sydney Opera Binası ile çok eğlenceli bir yer.Hafta sonları kurulan pazarda ise çeşitli el sanatları ve hediyelik eşyaları bulabilirsiniz.

Sidney Akvaryumu:
Dünyanın en zengin akvaryumları arasında yer almaktadır. Akvaryumun içerisinde 5 binden fazla Avustralya balığı 145 metre derinliğe inen şeffaf tünellerden geçilerek doğal ortamlarında görülebiliyor. Yani ziyaretçiler okyanusta yürüyebiliyor. Akvaryum her gün 09.30–21.00 saatleri arasında açık.

Botanik Bahçesi: 
Buraya genellikle şehrin kalabalığından ve gürültüsünden kaçıp, yeşillikler içinde piknik yapmak, spor veya yürüyüş için gelinir. Pazar günleri öğleden sonra insanlar buraya stand-up gösterilerini yapmaya gelir. Burası her yıl ocak ayında gerçekleştirilen Sydney festivali içinde uğrak yerlerden biridir. Sydney Opera Binası’nın hemen yanında bulunan parka her gün 06.30’dan gün batımına kadar açık. Yürüyüş parkurunun yanı sıra parkın çevresini dolaşan bir tren de mevcut. Giriş ücretinin alınmadığı parkta tropik merkezi olarak anılan bahçeler mutlaka görülmelisi gereken yerlerden.

Avustralya Ulusal Denizcilik Müzesi: 
Müzede ülkenin denizcilik tarihinin ilk örneklerini bulabilirsiniz. Eserler müzede 7 ayrı salonda sergileniyor. Aborijin kanoları, Vietnam göçmenlerinin tekneleri, yatlar, haritalar sergilenen eserler arasında. Müze her gün 09.30–17.00 saatleri arasında ziyarete açık.

Taronga Hayvanat Bahçesi: 
Deniz kıyısında bulunan hayvanat bahçesinde pek çok yerli hayvan ve çeşitli bitkiler görülebilir. Hayvanlarla ilgili çeşitli seminerlerin de düzenlendiği bahçeye Circular Quay’den 12 dakikada bir feribotla ulaşılabiliyor. İsteyenler bahçenin kendi teknesiyle de ulaşımlarını sağlayabilir. Tarongo Hayvanat Bahçesi her gün 09.00–17.00 arasında ziyarete açık.

Çin Bahçesi:
Sydney’in kardeş şehri Guandong’un Sydney’e bir hediyesi olan park Avustralya’nın 200. yıl kutlamaları sırasında açıldı. Çin Bahçesi’nin tasarımı 5. yüzyıl örneklerine göre yapıldı. Ziyaretçilerine keyifli  dakikalar yaşatan mekânda bahçeler, şaleler, ağaçlar ve tropik bitkiler bulunuyor. Her gün ziyarete 09.30–18.30 arası açık.

Plajlar: 
Sydney’de toplu taşıma araçlarıyla kolayca ulaşılabilen 24 plaj bulunuyor. Liman Bölgesinde Balmoral, Chinamas, Nielsen Parkı ve Parsley Körfezi hem yüzmek hem de sörf için ideal.

Bondi Plajı:
Şehir merkezine ortalama 7 km uzaklıkta; doğuda Pasifik Okyanusu sahilinde yer alan Bondi, Sydney’in en popüler kumsalıdır. Bunun yanı sıra sörf yapmak isteyenler için Bondi mükemmel dalgalara sahiptir. Ülkenin en eski cankurtaran kulübü 1906 yılında Bondi’de kurulmuş. Bondi ve çevresinde zengin konaklama ve yemek seçenekleri bulunuyor. Bondi’ye Circular Quay’den kalkan 380, 382 ve L82 otobüsleriyle 45 dakikada ulaşılabilir. Ayrıca Circular Quay Wharf 4 iskelesinden kalkan feribotla Rose Bay’a kadar gidip, buradan da Bondi Beach otobüsleriyle plaja ulaşılabilir.

Blue Mountains (Mavi Dağlar): 
Okaliptus ağaçlarıyla kaplı bu bölge Sydney’in yaklaşık 100 kilometre güneybatısında yer almaktadır. 65 kilometreden başlayıp 1100 kilometreye çıkan bu dağlık bölge 1788 yılında sömürgeciler tarafından ele geçirilmiş. Günümüzde ise Aborijin nüfusun tamamen tükendiği bu bölge doğa güzellikleriyle ziyaretçilerini büyülüyor. Dağ otellerinde konaklama olanağı bulanan bölgenin en ünlü kasabası Katoomba’ya Sydney’den özel araçla 50 dakikada ulaşım sağlanabiliyor. Trenle Katoomba Sydney arası ise 2 saat sürüyor.